POWODY, DLA KTÓRYCH POWINIENEŚ OGLĄDAĆ FORMUŁĘ E (pl) / Agata JULIA Prosińska

Print Friendly, PDF & Email 

Miesięcznik Społeczno-Kulturalny MUTUUS: Nr 15,  kwiecień 2018


 

Temat dzisiejszego wpisu może zdziwić pewnie wielu z Was. Pewnie rok temu zdziwiłby i mnie samą, ale taki jest już świat, że tak naprawdę nie można przewidzieć co się wydarzy. Zatem tak, niniejszy post będzie poświęcony powodom dlaczego powinniście rozważyć oglądanie Formuły E. Chociaż jesteśmy w połowie czwartego sezonu tejże serii, uważam, że nic nie stoi na przeszkodzie, abyście zastanowili się nad oglądaniem tej serii.

Na początku, nim przejdę do stricte wymiennych powodów – troszkę historii.

FE_Logo_Blue_RGB

Formuła E, a właściwie ABB FIA Formula E Championshipto pierwsza na świecie klasa wyścigów samochodowych przeznaczona wyłącznie dla jednomiejscowych samochodów elektrycznych. Została powołana w 2011 roku przez Jeana Todta, obecnego prezydenta FIA, zaś swój inauguracyjny wyścig serii odbył się  w Beijngu 13 września 2014 roku.

Formuła E ma za cel pokazać światu, jaka przyszłość czeka przemysł samochodowy i to, że właśnie samochody elektryczne, są przyszłością przemysłu samochodowego.

Jednak, już bez zbędnych gadek – oto moje powody, czemu (a najbliżej 14 kwietnia na kanale Eurosport 1) powinieneś oglądać Formułę E:

ZESPOŁY I PRODUCENCI

Formuła E  to  pole do rozwoju i popisu dla światowej sławy producentów. Coraz częściej pojawiające się na rynku hybrydowe oraz w pełni elektryczne samochody sprawiają, iż udział producentów w serii wyścigów w pełni zelektryzowanej klasy wyścigów samochodowych ma sens, co nie?

tumblr_p3g7d1rHI01wfosmeo2_500

A FE ma wiele do zaoferowania. Do producentów, którzy są z FE z sezonem czwartym zaliczają się m.in. Jaguar, Mahindra, DS Virgin czy trzykrotni mistrzowie zespołów Renault e.Dams. Mamy także Audi (dla którego jeździ obecny mistrz Świata sezonu 2016/2017 Lucas di Grassi). Jednak warto wspomnieć, iż już w sezonie 2019/2020 Mercedes i Porsche również dołączą do rywalizacji, zaś BMW, prócz współpracy zespołem Andretti i dostarczeniem oficjalnego samochodu FE, jak i samochodu bezpieczeństwa, będzie startować od sezonu 2018/2019.

KIEROWCY

Nie trudno ukryć, iż w szacownym gronie kierowców FE znajdują się najbardziej utalentowani i utytułowani. Właśnie każdy z poszczególnych kierowców, ma za sobą przyszłość w najbardziej prestiżowych seriach wyścigowych takich jak F1, WEC, Super Formuła czy Formuła 2.

tumblr_p677jwPv1T1x73e6co3_500
Beijing 2014. Pierwszy ePrix w historii Formuły E.*

Na sezon 2016/2017 w puli mamy przecież obecnego lidera Jean-Érica Vergne’ego (w latach 2012-2014 kierowcę Toro Rosso i kierowcę testowego Ferrari w 2016). Prócz tego jest Sama Birda, w latach 2011-2012 kierowcę testowego i rezerwowego Mercedesa, Nelsona Piqueta Jr zwycięzcę sezonu 2014/2015, kierowców Mahindry – Nicka Heidfelda oraz Felixa Rosenqvista, debiutującego z sezonem 2017/2018 Andre Lotterera, trzykrotnego zwycięzcę LeMans 24, mistrza Formuły Nippon z 2011 i and Mistrza WEC z 2012, Antonio Felixa da Costę czy Alexa  Lynna (mistrza serii 2014 GP3 i 12 Hours of Sebring 2017). W poprzednich sezonach nie zabrakło również pań – Simony de Silvestro, Katherine Legge czy Micheli Cerruti.

tumblr_p54ge5Gm3a1x73e6co1_500
Jean-Éric Vergne i Andre Lotterer, kierowcy Techeetah, są bardzo poważnymi kierowcami Formuły E.

Oczywiście w tym gronie znajduje się także Sebastien Buemi i obecny mistrz świata Lucas di Grassi. Jednakże, zachęcam do zapoznania się z kierowcami Formuły E, ponieważ podejrzewam, iż samo wypisanie ich dokonań zajęłoby oddzielny post!

Także co warto wspomnieć – od początku trwania serii w każdym sezonie inny kierowca był mistrzem Świata!

SAM BIRD: JESTEŚMY NA ZAKRĘCIE 5/6. PODPISAŁEM ŚCIANĘ, GDZIE ROZBIŁEM SAMOCHÓD W KAWAŁECZKI W SEZONIE 2. 

SAM: *POKAZUJE NA ŚCIANĘ – NAPIS: „SAM BYŁ TUTAJ”*

SAM: SAM BYŁ TUTAJ!

Jak widać kierowcy FE są bardzo poważni.

AKCJE

Chyba to, że Formuła E jest wyjątkowa pod tym względem, pokazał pierwszy wyścig w historii FE.

Wtedy to właśnie w Beijngu, kiedy Nick Heidfeld walczył z Nico Prostem o pozycję w ostatnich zakrętach, nagły kontach obydwu samochodów zaowocował, nom, niezwykle widowiskom wypadkiem (jak coś, wiedźcie, że Nickowi nic się nie stało!)

Każdy wyścig zapewnia mnóstwo niezapominanych akcji, jakich, chociaż jako wielka wielbicielka F1, tam ich się nie zobaczy.

ZASADY I UKŁAD WEEKENDU WYŚCIGU

Wiele osób nie znając FE porównuje się ją do F1, ale w przypadku FE trudno tu nawet mówić o weekendzie wyścigowym, gdyż dwie sesje treningowe, kwalifikacje i wyścig (o ile nie jest to podwójny) MAJĄ MIEJSCE W CIĄGU JEDNEGO DNIA.

W kwalifikacjach kierowcy dzieleni są na cztery grupy (po 5 kierowców), a ci z najlepszymi czasami kwalifikują się do Superpole – czyli sesji, która ma za zadanie wyłonić zwycięzcę pole position. Punkty za miejsca są przyznawane w taki sam sposób jak w F1, ale teraz w przeciwieństwie do poprzednich sezonów nie dostaje się punktu za najszybsze okrążenie w wyścigu, o ile nie skończy się wyścigu w pierwszej dziesiątce.

tumblr_p3lu9jDH7P1wfosmeo3_500
Zmiana samochodu, o której Wam wspominałam. Wyścigi FE musza trwać min. godzinę + jedno okrążenie i mieć co najmniej 37 okrążeń.

Także – co chociaż przyjmuję to z ciężkim sercem – to będzie ostatni sezon, gdzie będziemy mieć do czynienia ze zmianą samochodu w trackie wyścigu, gdyż bateria samochodu nowej generacji wystarcza na cały wyścig. Także warto wspomnieć nigdzie indziej nie wykorzystywany fanboost. Pozwala on głosować na ulubionego kierowcę, a z dniem wyścigu trójka kierowców z największą ilością głosów ma dostęp do dodatkowej mocy w trakcie wyścigu, która może być użyta np, do wyprzedzenia przeciwnika.

TORY

Jednym z niewątpliwych plusów tego, że samochody Formuły E są w pełni elektryczne jest to, że wyścigi mogą odbywać się prawie wszędzie. Patrząc na kalendarz tegorocznych wyścigów i tych poprzednich, odbyły się już ePrixy w Paryżu, Hong Kongu, Berlinie, Punta del Este, Londynie, Buenos Aires, Miami, Montrealu, Marrakeszu, Pekinie, Moskwie, Putrayayi czy nawet Nowym Jorku. Nieźle, co? W kalendarzu nie brakuje również i wyścigu  na ikonicznych ulicach  Monako. W tym  sezonie po raz pierwszy odbędzie się też ePrix Rzymu i ePrix Zurychu (który z kolei jest pierwszym wyścigiem od ponad 60 lat w Szwajcarii).

TECHNOLOGIE

Jak praktycznie  każda forma motosportu Formuła E stawia na rozwój technologii i jej ciągłą ewolucję.

Jeśli prześledzimy krótką, lecz nadal historię, FE od jej początków, uderzy nas jakie postępy uczyniono w przeciągu tych 5 lat. Od  następnego sezonu pożegnany się także z à la F1 bolidem, a powitamy bolid Gen2, także wyposażony  w system halo. Wprowadzono także zmiany aby  zwiększyć wydajność akumulatorów oraz układu napędowego.

tumblr_p5680oQdsv1x73e6co1_500
Bolid Gen2.

Chociaż wiele osób narzekało, iż może (wiadomo iż samochody FE wydają charakterystyczny dźwięk), od nowego sezonu moc wyjściowa nowej generacji kształtować będzie się na poziomie 250 kW, co w rezultacie wyeliminuje, charakterystyczną już dla tej serii, potrzebę zmieniania w trakcie wyścigu samochodu. W sesji kwalifikacyjnej nowy bolid będzie mieć 50 kW więcej w porównaniu do obecnego modelu. Zmiany w układzie napędowym oraz niższe podwozie mają pozytywnie wpłynąć na prędkość maksymalną, gdyż obecnie elektryczne pojazdy rozpędzają się do 225 km/h, a z wprowadzonymi zmianami prędkość ma osiągać  300 km/h. Nie wiem jak wy, ale to wszystko brzmi FEntastycznie!

DOSTĘPNOŚĆ I EKOLOGIA

To co wyróżnia także Formułę E jest to, iż ta seria aspiruje do jednej z najbardziej dostępnych dla fanów.

Większość wyścigów, nawet z poprzednich sezonów jest dostępna do obejrzenia na kanale Youtube ABB Formula E Championship, a fani bez problemy mogą obejrzeć Shakedown czy treningi na żywo też tam.

Właśnie co wpływa na samą ideę sportu to właśnie patronowanie idei ekologii.  Jakby nie patrzeć, Formula E nazywa sama siebie polem doświadczanym dla producentów, aby testować nowe, dobre i ekologiczne rozwiązania. Samochody FE nie produkują żadnych emisji spalinowych, zaś olej napędowy jest 100% odnawialny, zaś hybrydowe opony Michelin, zaprojektowane są tak, aby wytrwały cały wyścig, w każdej pogodzie, są poddawane recyklingowi pod koniec dnia. Formuła E ma swoją politykę środowiskową i za swój wkład o walkę o środowisko została niejednokrotnie wyróżniania i doceniana. Zatem, tak FE może być katalizatorem dla technologicznych innowacji. Formuła E to przyszłość. Przyszłość, która jest teraz.

Zatem, jakie są wasze wrażenia? Zamierzacie dać szansę Formule E?  Ja teraz żegnam się z Wami i przy okazji życzę wraz z kierowcami FE

WESOŁEGO ALLELUJAH!!!

*autorem gifów jest @abbformulae Dziękuję pięknie!
Licencja Creative CommonsPOWODY, DLA KTÓRYCH POWINIENEŚ OGLĄDAĆ FORMUŁĘ E by Agata Julia Prosińska is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe License. W oparciu o utwór dostępny pod adresem http://www.agprosinska.com/powody-dla-ktorych-powinnienes-ogladac-formule-e-reasons-why-you-should-watch-formula-e/

Menu nr- 15

Free Joomla! template by Age Themes