ISSN 2544-9583Jak oznaczyć licencją Creative Commons swój dokument

Print Friendly, PDF & Email  

Miesięcznik Społeczno-Kulturalny MUTUUS: Nr 07, SIERPIEŃ 2017 r.


Autor: Jan Jackowicz KorczyńskiKiedy cokolwiek SWOJEGO (dosłownie!!!  - swojego) publikujemy w sieci, trzeba koniecznie zabezpieczyć swoje prawa autorskie. Przecież nikt nie chce, aby pod jego tekstem, grafiką, fotografią, filmem czy nagraniem audio podpisał się ktoś inny. Taka pospolita kradzież wartości intelektualnej oraz artystycznej w sieci jest banalnie łatwa i tym samym powszechnie stosowana. 

Organizacja Creative Commons na swojej witrynie internetowej:

 http://creativecommons.org/choose/?lang=pl 

(jak widać, dostępnej również w języku polskim) udostępnia przyjazne i łatwe w obsłudze interaktywne narzędzie umożliwiające, po uzupełnieniu odpowiedniego formularza, wygenerowanie określonej, wybranej przez nas wersji oznaczenia praw autorskich dla swojego utworu. Zobacz niżej:

Narzędzie jest interaktywne (działa w technologii AJAX), a więc każda zmiana wprowadzona przez nas w formularzach (panel lewy) jest w czasie rzeczywistym wizualizowana na bieżąco w panelu prawym.

W zależności od wyboru opcji pokazuje się podgląd odpowiednich oznaczeń graficznych licencji.

Jest ważne, aby oznaczenie licencji w zapisie tekstowym odnotowywało dane o oznaczanym dokumencie. Dlatego warto dokładnie wypełnić pole metadanych dokumentu (informacje o utworze) i otrzymać jako gotowe pełne oznaczenie wybranej przez siebie licencji dla przekopiowania do oznaczanego dzieła lub miejsca jego publikacji. 

Narzędzie udostępnia również kod HTML tego zapisu jeśli jest on odnotywywany w serwisach www.

Warto sobie zadać trochę dodatkowego czasu aby oznaczyć swoje prawo intelektualne lub artystyczne do swoich publikowanych utworów, tym bardziej, że jest to tak łatwe.

 

Licencja Creative Commonsby Jan Jackowicz-Korczyński is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe License. W oparciu o utwór dostępny pod adresem http://wobec.eu/index.php/2-uncategorised/224-oznacz-swoje-prawo-autorskie-to-bardzo-latwe

Free Joomla! template by Age Themes